عایق های الاستومری, کانال های اسپیرال, کانال های انتقال هوا, کانال های فلکسیبل

تفاوت کانال اسپیرال و فلکسیبل

تفاوت کانال اسپیرال و کانال فکلسیبل

کانال اسپیرال گالوانیزه چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است نوعی از کانال های انتقال هواست که با استفاده از ورق های فلزی تولید می گردد و برای نصب نیاز به انواع اتصالات فلزی دارد. این خطوط انتقال هوا را عموماً در کشور ما با نام کانال اسپیرال می شناسند. اسپیرال یک واژه انگلیسی است و به معنای دورانی (گرد) است.

برای نصب و اجرای این کانال ها نیاز به یک گروه متخصص هست که قبل از نصب به بررسی سازه پرداخته تا نقشه و برآورد دقیقی ارائه کنند.

کانال فلکسیبل چیست؟

کانال های فلکسیبل بخشی جدایی ناپذیر در سیستم های تهویه مطبوع و انتقال هواست. این کانال ها کاملاً انعطاف پذیربوده و در زمان نصب نیاز به اتصالات خاصی ندارد. در صورتی که بخواهیم این کانال ها را به یکدیگر یا به کانال های اسپیرال وصل کنیم نیاز به رابط های فلزی و بست های مخصوص است. اصولاً این کانال ها به تنهایی در یک سازه استفاده نمی شود و به صورت یک مکمل برای کانال های فلزی اسپیرال که خطوط انتقال هوای اصلی را تشکیل می دهند است.

کانال های فلکسیبل یا انعطاف پذیر در انواع مختلفی وجود دارد. برخی به صورت ساده و برخی به صورت عایق دار می باشند.  برخی از یک لایه تکشیل شده و برخی از چندین لایه متفاوت. عایق های مورد استفاده در این کانال های عایق الاستومری یا عایق پلی استر است که به صورت لایه هایی در کنار هم قرار می گیرند.

نوع عایق دار کانال های فلکسیبل کارآیی بالاتری دارد زیرا میزان انتقال هوا در آن بسیار اندک است و در نتیجه اتلاف انرژی صورت نمی گیرد.

کانال فلکسیبل عایق دار

انواع کانال های فلکسیبل عایق دار

 • عایق الاستومری با روکش آلومینیوم
 • عایق الاستومری با روکش PVC
 • عایق پلی استر فشرده با روکش آلومینیوم
 • عایق پلی استر فشرده با روکش PVC
 • عایق پلی استر ساده با روکش آلومینیوم
کانال خرطومی کمبی

انواع کانال های فلکسیبل ساده (بدون عایق حرارتی)

 • آلومینوم ساده 50 میکرون
 • کانال خرطومی کمبی
 • کانال خرطوبی برزنتی soft

تفاوت کانال های فلکسیبل با کانال اسپیرال

قیمت: شاخه های کانال اسپیرال بلند تر از کانال های فلکسیبل است و مواد اولیه بیشتری برای تولید نیاز دارد و قیمت بالاتری نیز دارد. هزینه های حمل و نقل بالاتری دارد و برای نصب نیاز به یک گروه تخصصی دارد. همه اینها باعث می شود که کانال اسپیرال گران تر از کانال فلکسیبل باشد.

انعطاف پذیری: این ویژگی تفاوت اصلی بین این کانال هاست. کانال های فلکسیبل نصب بسیار ساده و سریعتری دارند اما کانال های اسپیرال سخت بوده و انتخاب بهتری برای سیستم های تهویه مطبوع می باشد و از کانال های فلکسیبل باید به عنوان مکمل این کانال ها استفاده کرد.

نصب: کانال های فلکسیبل در مقایسه با کانال های اسپیرال نصب بسیار ساده و سریعتری دارند. اما در بلند مدت نیاز به هزینه های نگهداری و تعویض بیشتری نسبت به کانال های اسپیرال دارند. چرا که استقامت کانال های اسپیرال بسیار بالاتر بوده و زیبایی بیشتری به سازه می بخشد. کانال های اسپیرال یک سرمایه گذاری برای سازه شما محسوب می شود و صرف نظر از هوای بیرون باعث حفظ کیفیت و تنظیم هوای داخل سازه می شود.

کدام یک از این کانال ها انتخاب بهتری برای مجتمع های تجاری است؟

استفاده از کانال های فلکسیبل به تنهایی مشکلات زیادی برای ساختمانهای تجاری و بزرگ ایجاد می کند. چرا که این ساختمان ها نیاز به یک خطوط انقال هوای استاندارد و مستحکم دارند. از عمده مشکلاتی که در صورت استفاده از خطوط انتقال هوای فلکسیبل ایجاد می گردد می توان موارد زیر را نام برد.

 • اتصالات ضعیف و تقویت نشده
 • لرزش و لگد زدن در هنگام کار سیستم تهویه که باعث پارگی، شکستگی در محل خم های تیز می شود.
 • مجرای طولانی و زیاد از حد در کنار هم
 • قرار گرفتن تعداد زیادی از لوله ها در کنار هم و نمایان شدن یک بی نظمی در سازه

این درحالی است که برای استفاده کوتاه مدت و در سازه هایی کوچک استفاده از کانال های فلکسیبل انتخاب بهتری است و برای کل سیستم توزیع هوا کانال های اسپیرال باید استفاده گردد.

استفاده از کانال های اسپیرال نیاز به طراحی و تهیه نقشه، اندازه گیری و گروه متخصص دارد و برای بلند مدت موثر است و مشکلاتی را که در بالا ذکر کردیم را برطرف می کند.

اگر به دنبال یک سیستم تهویه مناسب هستید باید علاوه بر مواردی که ذکر کردیم به محل نصب خطوط انتقال هوا، تعداد ساکنین، ارتفاع سقف، میزان رطوبت محیط، مقدار بودجه مالی و … نیز توجه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *