دسته‌بندی نشده

ابزار مورد نیاز لوله کشی آب ساختمان

ابزار مورد نیاز لوله کشی ساختمان

داشتن برخی از ابزار لوله کشی در هر خانه ای ضروری است چرا که در زمان انجام تعمیرات به آنها نیاز خواهیم داشت. در برخی از موارد نصب و تعمیر و انجام برخی از کارهای لوله کشی بدون داشتن هر کدام از این ابزارها غیر ممکن است، اگر شما فکر می کنید که یک آدم فنی هستید و دوست دارید تعمیرات سیستم لوله کشی خانه را خودتان انجام دهید باید ابزاری که در پایین معرفی می کنیم را داشته باشید.

Tongue-and-Groove Pliers

انبر کلاغی یا انبر لوله گیر

انبر کلاغی

همه ما به یاد داریم زمانی را که لوله کش ها مجبور بودند یک پکیج کامل از آچارها در سایزهای مختلف را با خود حمل کنند و  تازه شاید این پکیج برای لوله های خاصی بود. اما این ابزار برای باز و بست لوله های آهنی و استیل کاملاً مناسب است و به صورت گسترده ای با آچارهای تک سایز جایگزین شده است. در کشور ما عمدتاً این آچارها را با نام انبر کلاغی می شناسند و بعد از تنظیم سایز و انداختن دور اتصالات پیچی و لوله ها، آچار قفل شده و عمل باز و بست را می توان انجام داد. مهم نیست که این ابزار را با چه نامی می شناسید اما این ابزار برای زوایای تنگ، جاهای دستگیر و برخی از موقیعت های خاص کاربرد دارد. سایز استاندارد این ابزار تا 10 اینچ می باشد اما قابل تغییر در سایزهای متفاوت است.

Basin Wrench

آچار حوضه تلسکوپی یا آچار سینک

آچار حوضه تلسکوپی یا آچار سینک

نزدیک ترین اسمی که برای این آچار در کشور خودمان توانستم پیدا کنم همین نام بود. البته در برخی موارد آچار سینک نیز به آن می گویند. این آچارها در زمان تعویض شیرفلکه های قدیمی آشپزخانه و حمام و تعمیرات سینک ظرفشویی بسیار کارآمد است. این آچارها خود محکم شونده است و با چرخاندن دسته آن در پیچ سفت می شود. و طوری طراحی شده است که در موقیعت های سخت و دستگیر قابل استفاده باشد.

Pipe Wrench

آچار شلاقی

آچار شلاقی

با وجود اینکه دیگر از این آچارها زیاد استفاده نمی شود و مثل گذشته رایج نیست اما برای کار با لوله های فولادی و گالوانیزه و استیل سایز بالا یک ابزار ضروری می باشند. این آچارها دارای قدرت بیشتری هستند و عموماً برای باز کردن لوله های فولادی سایز بالا از اتصالات و برعکس استفاده می شود. و گاهی با دو عدد از این آچارها یکی به عنوان نگه دارنده و دیگری برای باز و بست این کار را انجام می دهند.

Adjustable Wrench

آچار فرانسه یا آچار قابل تنظیم

آچار فرانسه

معمولاً در کشور ما این آچارها را با نام آچار فرانسه قابل تنظیم می شناسند. البته در کل دنیا استفاده از نام برند یا نام های عجیب برای ابزار لوله کشی وجود دارد. و در برخی کشورها بیشتر ابزارها را با نام برند آن می شناسند. شاید متداول ترین ابزاری که در خانه همه ما پیدا می شود همین آچارها می باشند و نحوه کار و دامنه کاری آن برای همه ما آشناست. برای باز و بست شیرها و اتصالات سایز کوچک استفاده می شود. حتما در خرید این آچارها توجه داشته باشید که جنس با کیفیت و خوب آن را تهیه کنید چون هیچ کس ابزارهای لوله کشی را به صورت موقت استفاده نمی کند و چندین سال در خانه ها می ماند.

Tubing Cutter

اره برش یا قیچی برش

قیچی برش یا اره برش

این اره ها یا قیچی های برش انواع مختلفی دارد که ما تنها یک نمونه از آن را در تصویر بالا قرار داده ایم.

بیشتر لوله های نسل جدید که ما در مقاله “انواع سیستم لوله کشی ساختمان” به انواع مختلف آن اشاره کردیم قابل برش با اره هستند، اما استفاده از قیچی های مخصوص برش لوله کار را بسیار آسان تر و تمیزتر می کند. ما در آینده در مقاله ای به صورت مفصل در مورد انواع قیچی ها، اره ها و ابزارهای برش انواع لوله توضیح خواهیم داد. با استفاده از این قیچی که انواع متفاوتی نیز دارند می توان لوله های PVC، PEX، سفید و پنج لایه را به راحتی برش داد.

Drain Auger

دستگاه لوله بازکنی

دستگاه لوله باز کنی

در برخی از برهه های زمانی ما نیاز به رفع گرفتگی لوله ها پیدا می کنیم. حتی اگر از بهترین سیستم های لوله کشی فاضلاب در ساختمان ما استفاده شده باشد. این دستگاه ها از یک کابل بلند پیچی منعطف برخوردار است که با چرخش و لرزش و ضربه تولیدی حاصل از دستگاه گرفتگی را برطرف می کند.

 همه حتی برای یک بار هم که شده کار با این دستگاه ها را دیده ایم.

Plunger

لوله بازکن دستی

لوله بازکن دستی

این وسیله تقریباً در همه خانه ها وجود دارد و از آن برای باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی و دستشویی استفاده می گردد و انواع متفاوتی نیز دارد که لوله بازکن سینک و لوله بازکن توالت از معمول ترین آنهاست که در تصویر هر دو نوع آنها را مشاهده می کنید. عموماً لوله بازکنی توالت دارای مکش و کارآیی بهتری است و قابل استفاده برای انواع سینک های ظرفشویی و روشویی است.

سایر ابزار مورد نیاز لوله کشی ساختمان

در بالا بیشتر به ابزاری که کمی تخصصی تر برای لوله کشی است پرداختیم و برای افرادی که وسواس در تعمیر خرابی های خانه خود دارند بسیار ضروری است. امّا در ادامه چند ابزار و وسیله دیگر را نیز نام می بریم که برخی  از آنها دارای کارآیی های بیشتری نیز هست و تنها مختص سیستم لوله کشی نیست.

Screwdrivers

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی

بهتر است که یک مجموعه کامل از انواع پیچ گوشتی در سایزهای متفاوت داشته باشیم. ما در زمان انجام تعمیرات به پیچ گوشتی نیاز خواهیم داشت و این تنها مخصوص انجام تعمیرات مربوط به سیستم لوله کشی نیست.

Allen wrench set

آچار آلن

آچار آلن

امروزه دسته شیر فلکه ها و دوش های حمام دارای پیچ های فرورفته آلن هستند و تنها راه برای باز کردن این پیچ ها استفاده از آچار آلن است. این آچارها در سایزهای استاندارد و عمومی وجود دارند و بهتر است که از کدام یک ست کامل در خانه داشته باشیم.

Hacksaw

اره آهن بر

اره آهن بر

داشتن ابزار لوله کشی بدون یک اره مناسب و به تنهایی کارآیی زیادی ندارد و شما به هر دو آن احتیاج دارید. یک اره مناسب به شما این امکان را می دهد به راحتی انواع لوله ها را برش دهید. این اره ها یک نوع کوچک و جمع و جورهم دارد که می توانید از آنها تهیه کنید که در جاهای تنگ و دست و پا گیر بسیار کاربرد دارد. البته مدل کوچک این اره ها چون از تیغه کوتاهتری برخوردار است به اندازه انواع معمول آن در برش لوله ها کاربرد ندارد.

Propane torch

مشعل گاز پروپان

مشعل گاز پروپان

اگر در خانه شما لوله های مسی لحیم کاری شده وجود دارد پس در زمان تعمیرات و ایجا تغییرات به یک دستگاه مانند این مشعل ها و سیم لحیم بدون سرب نیاز خواهید داشت. در زمان ذوب کردن و جوش دادن لوله های مسی به یکدیگر شما به این دستگاه نیاز خواهید داشت. اما اگر واقعاً احساس راحتی با لوله های مسی که به صورت جوشی و لحیم کاری به یکدیگر وصل می شوند ندارید می توانید از نوع پیچی و فیتی آنها استفاده کنید.

Hacksaw

لوله باز کن مخصوص توالت

لوله باز کن مخصوص توالت

این لوله بازکن ها مخصوص توالت بوده و دارای دسته بلندی است و یک آرنج محافظ نیز دارد تا از آسیب کابل فلزی به بدنه چینی کاسه توالت فرنگی و ایرانی خودداری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *